Vypnuta podpora JavaScriptu! Ve Vašem internetovém prohlížeči je vypnuta podpora JavaScriptu. Některé části tohoto webu potřebují pro svou funkci povolený (zapnutý) JavaScript a bez něj nebudou korektně fungovat.
 AquaSat > Technika 
Hlavní strana
Akvárium
Technika
Rostliny
Ryby
Fotogalerie
 > Akvárium
 > Historie
 > Rostliny
 > Ryby
 > Staré akvárium
Videa
Deník
Postřehy
 > Akvárium
 > Hnojení
 > Rostliny
 > Rozmnožování
 > Ryby
 > Řasy
Kniha návštěv
 > Dotazy a odpovědi
Odkazy
 > Kontakt

Hledat na stránce
Vlastní vyhledávání

domény - webhosting - serverhosting

Festival Fantazie



Dnes je


Technika

Technika v každodenním životě nás všech hraje postupem času čím dál tím větší roli a akvárium přece nemůže být výjimkou...
 
Filtrace
Každé akvárium potřebuje nějaké zařízení na filtraci (čištění) vody, které zároveň způsobuje její mírný pohyb a tím dostatečnou výměnu plynů mezi vodou a okolním vzduchem a jsou důležité spíše pro ryby než pro rostliny. Jejich zásluhou se totiž z akvária odstraňují nejrůznější nečistoty jako detrit (=výkaly ryb), zbytky potravy, odumřelých částí rostlin atd. se ve filtrech, zejména pak těch biologických díky nitrifikačním bakteriím přeměňují na živiny a méně nebezpečné látky, které mohou přijímat rostliny. Ale i s tím nejlepším a nejvýkonnějším filtrem se bohužel nevyhneme pravidelné výměně vody v akváriu a s tím spojené odsátí detritu a kalu, který nezpracoval filtr...

Typy filtrů podle funkčnosti:

Mechanické:
Odstraňují z vody mechanické nečistoty jako je například prach, zbytky rostlin, detrit, atd. a tím pomáhají udržet vodu čistou. Díky tomu se musí pravidelně čistit, aby se čerpadlo, které do něj vhání vodu zbytečně nepřetěžovalo.

Biologické:
Čistí vodu po biologické stránce a to tak, že se v něm usadí nitrifikační bakterie, které pak přeměňují dusíkaté sloučeniny na méně nebezpečné a rostlinami dobře využitelné látky. A jsou tudíž více důležité, než mechanické filtry

Filtry podle umístění vůči akváriu (základní):
Vnitřní:

Jsou, jak již z názvu vyplívá, umístěny v akváriu a jsou to většinou biologické filtry s molitanovým, nebo polyuretanovým médiem, přes které se nasává voda buď pomocí:
> vzduchovacího motorku, který vytváří malé bublinky vzduchu které, jak stoupají k hladině, strhávají s sebou i vodu a tu tak nasává přes filtrační hmotu (takto řešený filtr je nejjednodušší a zároveň nejlevnější)
> pomocí odstředivého čerpadla, které vodu vyhání pomocí malé vrtulky (případ mého filtru)
Převážná část moderních vnitřních filtrů je koncipována jako umělohmotný "kvádr" se zabudovaným čerpadlem a filtračním médiem. Viz foto výše...

Vnější:

Jsou umístěny vedle, nebo pod akváriem, mohou mít větší objem než vnitřní filtry a tak lépe a účinněji čistit vodu a v neposlední ředě nezabírají tak cenné místo v akváriu. Jsou ale bohužel dražší, než filtry vnitřní, ale z hlediska výkonu jsou životně důležité zejména pro majitele dražších ryb (terčovci, atd.). FOTO
Půdní:
Nejméně používané filtry vůbec, zejména kvůli složitému čištění - filtr se skládá z umělohmotného roštu, který je umístěn pod substrátem, který tak z počátku slouží jako velice účinný filtr, ale při jeho čištění se musí vybrat a důkladně proprat substrát - tudíž nejsou vhodné do rostlinami hustě osázených nádrží; bohužel. FOTO

Kromě výše popsaných typů filtrů existuje ještě celá řada dalších, mezi které patří například závěsné (zavěsí se na okraj akvária a filtrují vodu podobně jako jednodušší vnější filtr), průtočné (jsou to samostatné malé nádrže, někdy též součástí akvária, které jsou svojí funkcí téměř identické jako filtry vnější, jen s tím rozdílem, že mohou mít prakticky libovolnou velikost (objem) s velkým počtem druhů filtračních médií) a dalších..
 

Základní druhy filtračních médií:
Molitanová/Polyuretanová kostka
Nejjednodušší a díky svému velkému vnitřnímu povrchu (čím větší povrch filtr má, tím více se na něm může usadit bakterií) je nejlepší filtrační médium pro biofiltry. Vyrábí se v různých velikostech a poréznostech a je tedy velice vhodný univerzální. A ještě jedna výhoda: molitan se velice dobře čistí.
UPOZORNĚNÍ !!!
Molitanová/Polyuretanová kostka se musí propírat ve vlažné, spíše chladnější vodě, a už vůbec se nesmí používat jakékoli čistící přípravky, jinak by jste tímto způsobem usmrtily všechny užitečné bakterie a v posledním zmíněném případě (čistící prostředky) by jste mohly po znovu zprovoznění filtru otrávit vodu v akvária).
Keramické trubičky, štěrk,...
Vhodné pro mechanickou filtraci prvního stupně.
Umělohmotné kroužky "ježci", atd.
prodávají se v různých tvarech a velikostech, slouží k mechanické filtraci a používají se jako filtrace druhého stupně.
Perlonová vata
Slouží k mechanické filtraci prvního stupně, protože zabraňuje vniknutí hrubších nečistot hlouběji do filtru. Její životnost v porovnání třeba s molitanem je výrazně kratší - musí se častěji vyměnit (neměla by se propírat a používat znovu, protože se špatně čistí a zůstávají v ní drobné částice, které se po dalším použité uvolňují do akvária a i celková účinnost se tím snižuje).
Aktivní uhlí
Slouží jako doplňková biologické filtrace - aktivní uhlí se používá k odstraňování škodlivých látek z vody, zejména pak různých rybích léčiv (proto když používáte léčiva, nepoužívejte aktivní uhlí). Aktivní uhlí má ještě menší životnost, než perlonová vata, měla by se vyměňovat jednou za 3-4 dny a v žádném případě ji nelze použít vícekrát, protože by hrozilo vyplavení škodlivých látek a zbytků léčiv a tím i zamoření akvária a následný úhyn obyvatel akvária (ne vždy ale pravděpodobnost je dost velká).
Rašelina
Další médium které ovlivňuje chemizmus vody, působí jako slabý iontoměnič (změkčuje a okyseluje vodu; ne moc ale přece). Měla by se kupovat pouze v akvaristických prodejnách, protože jedině tam si můžete být jisti, že dostanete takovou, která skutečně účinkuje! Rašelina barví vodu do jantarova; některá méně a některá více (silně barvící rašelina nemusí nutně být ta nejúčinnější a naopak).
Existují sice i další média (už toto slovo použiji naposledy), ale tyto jsou ty nejzákladnější. Pokud by se vám přece jen zdálo, že tu něco chybí, napište mi o něm (budu rád, když k tomu přidáte i krátký popis a možnosti použití).

Filtr se potřebuje zaběhnout!!!
Každý filtr potřebuje nějaký čas na zaběhnutí,  tj. doba potřebná k osídlení filtru Nitrifikačními bakteriemi (rodu Nitrosomonas) a jejich správné funkci. Tato doba je přibližně 3-4 týdny; můžete ji i zkrátit tím, že filtr těmito bakteriemi naočkujete - v akva obchodě se prodávají tyto bakterie v "sušeném stavu" a po přidání do filtru můžete začít mnohem dříve. A proto by jste po tuto dobu neměli kupovat žádné rybičky (rostliny do akvária samozřejmě patří!) a pokud to přece jen nevydržíte, měli by jste koupit jen malí počet nenáročných a malých rybek (je výhodné nasadit si do akvária nějaké rybičky, které se živí řasami např.: Ancistrus, ... aby se ze začátku nepřemnožily)...
 

DŮLEŽITÉ U P O Z O R N Ě N Í !!!
Vyvarujte se pokud možno vypínání filtru například na noc (aby nerušil toho, kdo spí v pokoji s akváriem), protože Nitrifikační bakterie potřebují ke svému životu a správné funkci dostatečné množství kyslíku - ten zabezpečuje neustálé proudění vody filtrem; kdyby jste takto filtr vypnuli, bakterie by uhynuly a po opětovném spuštění by je vyplavil do akvária což by mělo za následek otravu vody -> úhyn obyvatel akvária!!! A jestli bude filtr delší dobu mimo provoz, když například vypnou proud, a tento výpadek bude trvat déle, pro jistotu vyčistěte filtr (alespoň jeho bio část (molitan,...). Opatrnosti totiž není nikdy dost :-)

Topení
Ve většině případů se v akváriu také neobejdeme bez zařízení udržující určitou konstantní teplotu kterou potřebují zejména rybí obyvatelé akvária. A právě k tomuto účelu se používá takzvané "topítko", které může být provedeno následujícími dvěma způsoby. 

Se zabudovaným termostatem

Tato první varianta má tu výhodu, že nám stačí pouze jedno zařízení jehož jeden konec zapojíme do elektrické zástrčky a druhý ponoříme a upevníme v akváriu. Tento typ topného zařízení je také kvůli své jednoduchosti instalace nejčastěji používaným topením v akváriích prakticky téměř všech velikostí. Dají se pořídit s velkou škálou výkonů od malých několikawattových určených pro malá akvária až po topítka o výkonu ve stovkách wattů určených pro velká akvária. Výrobci přitom na obalech těchto topítek uvádějí kromě jmenovitého výkonu také údaj o obsahu akvária pro který je daný model určen, takže není problém zvolit pro své akvárium to pravé topení které bude schopno udržet nastavenou teplotu v akváriu i při kolísání okolní teploty v místnosti kde je akvárium umístěno.
Samozřejmě je zde nutno brát v potaz také to, jaká průměrná teplota bude v místnosti s akváriem a na jakou teplotu budeme akvárium vytápět. Tato volba záleží na tom, jaké rybičky se rozhodneme v akváriu chovat. Existují totiž druhy ryb z oblastí se studenou vodou u kterých by jsme spíše měly přemýšlet nad tím, jakým způsobem udržíme v akváriu dejme tomu 15°C když máme v místnosti průměrně 22°C. Ve většině případů se ale jistě rozhodnete pro tropické "barevné" druhy ryb, které potřebují teploty okolo 24°C i 28°C.
Takže abych to shrnul, pokud je průměrná teplota v místnosti jen o 1-2°C nižší než požadovaná teplota v akváriu, tak vám stačí i menší výkon topítka než by byl určen pro objem vašeho akvária. V průběhu roku ale teplota v místnosti nesmí příliš spadnout, protože v akváriu bude vždycky teplota maximálně rovna teplotě v místnosti a některé rybičky jsou na snížení teploty i o pár stupňů velice háklivé. Například pouhých pár hodin teploty okolo 19°C stačilo v mém akváriu na to, aby mi živorodka onemocněla na škaredý rozpad ploutví. Nakonec se mi ji sice podařilo vyléčit, ale měla na mále(sameček ale takové štěstí bohužel neměl). Naopak pokud se teploty v akváriu a v místnosti výrazně liší, je vhodné použít o něco málo výkonnější topítko. Obecně tedy lze říci, že silnějším topítkem se nedá nic zkazit, ale na druhou stranu, proč kupovat zbytečně výkonné topení, když ho stejně není potřeba.

Dále se topení s termostatem dají rozdělit dle principu funkce termostatu na:
Elektronické topítko(v mém akváriu) Elektronické
Tyto topítka s elektronickým termostatem jsou novější, o něco dražší, ale spolehlivější než bimetalové. Jejich termostat tvoří elektronika která se stará o měření teploty vody v akváriu a porovnávání s nastavenou. Pokud jsou teploty rozdílné, sepne se topné tělísko a ohřívá vodu v akváriu tak dlouho, dokud se teplota vody v akváriu nerovná nastavené teplotě. 

Bimetalové(mechanické)

Jsou topítka založená na starším principu takzvaného bimetalového spínače. Ten je tvořen dvojicí pásků kovů z různých materiálů které mají různou teplotní roztažnost. To v praxi znamená že v závislosti na okolní teplotě se se tento pásek ohýbá a v určité poloze tak tímto ohybem sepne pomocí spínače topné tělísko topítka. Jakmile dosáhne teplota vody v akváriu nastavené teploty, tak se pásek opět ohne vlivem změny teploty do výchozí polohy a rozepne spínač a tím i odpojí topné tělísko.
A právě v tomto typu spínání je zakopána největší nevýhoda tohoto termostatu. Při sepnutí se totiž může stát, že se bimetalový pásek vlivem protékajícího proudu ke kontaktu spínače "přilepí" a ani po zvýšení teploty na nastavenou hodnotu se zpátky neohne do výchozí polohy(nerozepne se). Topítko tak je neustále zapnuté a během velmi krátké doby závislé na výkonu tohoto topítka dokáže ohřát vodu v akváriu na více jak 30°C. Takto vysoké teploty již ale nevydrží téměř žádné akvarijní rybky, které tak uhynou. Já sám jsem také vlastnil původně tento typ topítka a také se mi tímto způsobem zaseklo a topilo stále i přes relativně dlouhou dobu bezproblémového chodu. Naštěstí jsem si toho ale včas všimnul a zabránil katastrofě. Od té doby používám topítko s elektronickým termostatem. Proto bych vám spíše doporučil elektronický typ... pro klid duše.

Bez zabudovaného termostatu

Tato varianta topení, jak už z nadpisu vyplývá, neobsahuje termostat. To znamená, že kupujete zvlášť topné tělísko a zvlášť termostat. Tento způsob vytápění je o trošku složitější na instalaci, než je tomu u topení s  termostatem přímo v topném tělísku. Už z tohoto důvodu se používá ve velkých nádržích pro které se již nevyrábí varianta "vše v jednom". U tento typ vytápění má totiž výhodu v tom, že pomocí jediného termostatu můžete řídit několik topných tělísek a současně je tak zapínat a vypínat. Bylo by totiž nepraktické u velkých nádrží používat topítka s integrovaným termostatem a na každém nastavovat zvlášť teplotu která je stejně stejná.
Do tohoto typu vytápění patří také většina vytápěcích kabelů, které se instalují na dno nádrže pod substrát, aby tak vytápěním pomáhaly zlepšit cirkulaci vody v akváriu. V tomto případě totiž teplá ohřátá voda stoupá nahoru k hladině skrze substrát a tím ho vlastně provzdušňuje.
Ke speciálním typům pak patří topítka, které jsou sice se zabudovaným termostatem, ale ten je z výroby pevně nastaven na určitou teplotu, kterou nelze dodatečně změnit.

Ostatní
Vše v jednom - Filtr a topítko pěkně pohromadě v jednom přístroji. Další variantou, jak vytápět akvárium je použití filtru, které má již zabudované topení (většinou s termostatem). Nevýhodou této varianty ale je, že si nemůžete až tak volně určit výkon topítka, protože to je většinou napevno zabudované do filtru bez možnosti výměny za jiné s odlišným výkonem. Naopak výhodou je, že máte vše v jednom přístroji. Pokud se tak jedná o externí filtr s integrovaným topením, nic neruší pohled do akvária a vy tak nemusíte pracně maskovat topítko za rostliny nebo dekorace.


Komentáře k tématu
 
Jméno:    
Předmět: povolený počet znaků: 3-80
Text komentáře:
povolený počet znaků: 3-600
Přepište z obrázku následující text: (rozlišují se malá a velká písmena!)
Opište tento text do políčka níže



16:42 01.1.2009 - Libor - skúsenosť s filtračným materiálom Sera super peat
Chcem sapodeliťo skúsenosť s filtračným materiálom Sera super peat granule také hnedé dal som celý zásobník plný a stala sa mne taká vec že po troch týždnoh granulky tak naboptaližemne vypadol filter takže spravili taký betón cez ktorý užnebola schopná voda pretekať Libor dal som tam teraz aktívné uhlie originálku balemie inak tam hore mám 1siporax2aktívné uhlie3vata


Copyright: 2003-2012   Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv kopírování těchto stránek nebo jejich částí je bez písemného souhlasu autora zakázáno!
Design & Engine & contents by Ondřej Satora (AquaSat)
Optimalizováno pro Firefox a rozlišení 1024x768 a vyšší   Stránky byly testovány v Microsoft Internet Explorer 8, Firefox 10 a Opera 11.
Zásady ochrany osobních údajů

Stránka byla vygenerována 09.09.2024 v 03:38:45 za 0,031 (0,011) sekund.

  RSS