Vypnuta podpora JavaScriptu! Ve Vašem internetovém prohlížeči je vypnuta podpora JavaScriptu. Některé části tohoto webu potřebují pro svou funkci povolený (zapnutý) JavaScript a bez něj nebudou korektně fungovat.
 AquaSat > Dotazy > Dotaz číslo 12 
Hlavní strana
Akvárium
Technika
Rostliny
Ryby
Fotogalerie
 > Akvárium
 > Historie
 > Rostliny
 > Ryby
 > Staré akvárium
Videa
Deník
Postřehy
 > Akvárium
 > Hnojení
 > Rostliny
 > Rozmnožování
 > Ryby
 > Řasy
Kniha návštěv
 > Dotazy a odpovědi
Odkazy
 > Kontakt

Hledat na stránce
Vlastní vyhledávání

domény - webhosting - serverhosting

Festival Fantazie



Dnes je


Otázky a odpovědi - dotaz

Na tento dotaz je možno reagovat prostřednictvím formuláře umístěného pod všemy předchozími reakcemi (tedy úplně dole).
 
Autor: Markéta Datum a čas: 18:47  06.2.2014 Hodnocení: (+18)      + 18    - 0
Předmět: Řasy v akvárku
Text dotazu: [převzato z komentáře v sekci Postřehy]
Dobrý den. Prosím všechny, kdo akvaristice opravdu rozumí, aby nám poradili. Akvárko o 80 litrech máme teprve dva měsíce a dost se nám rozrostla řasa... všude - po dekoracích, kytkách a i kamínkách... Pán ve zverimexu nám poradil, že máme déle svítit. Ačkoli svítíme déle, nic nepomohlo. Prodal nám tablety Algizit od TetraAgua... ty nám také nepomohly... Dále nám také poradit, že drsnou houbičkou mám řasy z dekorací i rostlin vydrhnout... Také nám to nepomohlo... Proto žádám o radu někoho zkušeného... Bylo by mi líto to vzdát jen tak. Děkuji. P.S řasy jsou tmavé.
Jinak máme sladkovodní rybičky a je jich tam 10 a k tomu 3 ancitrusáky

Seřadit podle: Datumu    Hodnocení 
Čas
Datum
Autor Odpověď +
-
18:54
06.2.2014
AquaSat Dobrý den,
jedním z problému může být u malého akvária (obzvláště pokud to byl set "vše v jednom") příliš silná filtrace. V setových akváriích jsou téměř vždy rozměrově malé, zato však (na velikost akvária) velmi výkonné filtry, které tak přečerpají objem akvária i > 5x za hodinu. Díky tomu se voda a veškeré živiny v ní obsažené v podstatě jen donekonečna víří tam a zase nazpátek což právě ve velkém milují řasy. Pokud je totiž ve vodě příliš živin,tak většina rostlin přestává růst a tím je i spotřebovávat. Naproti tomu řasám se ve vodě s přemírou živin daří velice dobře. Řešením může být tedy snížení průtoku filtru, případně jeho výměna za filtr s menším udávaným průtokem vody (litry/hod) a naopak větším objemem filtrační hmoty (např.: molitan a jiné pórovité materiály). Větší filtr s menším průtokem znamená, že ve filtrační hmotě usídlí větší množství bakterií, které rozkládaní detrit („hovínka“ od rybiček) na sloučeniny, které jednak nejsou ve větším množství pro živé obyvatele akvária tolik nebezpečné („nepřiotráví“ se jimi) ale co hlavně – tyto rozložené sloučeniny využijí rostliny pro svůj růst. Čím více budou růst rostliny, tím hůře se bude dařit řasám.
V začátcích boje je výhodnější pořídit do akvária rychle rostoucí nenáročné rostliny (takovou akvaristickou plevel), který rychle spotřebovává přebytečné živiny, kterými se živí řasy.
Také příliš nepřekrmujte rybičky (které se vždy! tváří, jako by týden nejedly). Příliš krmiva, které rybičky nesežerou kazí vodu, zvyšují v ní množství látek (fosfor, …) a slouží jako živná půda pro řasy.
Můžete také provádět častější výměnu menšího množství vody. Nesmíte to ale přehánět, protože správná akvarijní voda vhodná jak pro rostliny, tak pro rybičky, není křišťálově čistá jako z vodovodu, ale spíš má jantarový nádech. Tento problém je výraznější u malých akvárií. Maximálně tedy vyměňovat okolo 10 - 20% objemu jednou za cca 10 dní.
Také nedoporučuji příliš se „vrtat“ ve dně akvária (a to i při čištění), ve kterém se shromažďuje velké množství živin a detritu a jejich rozvířením do vody (i když to na první pohled nemusí být vidět) vytvoříte hotový ráj pro řasy – vyzkoušeno osobně (viz: Zelená vláknitá řasa a ruducha ).
Dá se také experimentovat s rybičkami požírajícími řasy, ale má to většinou spoustu zádrhelů: Ancistrusové (velmi populární ryby „proti řasám“), požírají jen zelené řasy a to jen když jsou malí a nebo už opravdu nemají, co jiného k jídlu (většinou se pak ale spíš než do řas pustí do rostlin). Dalším neduhem jsou zaručené masožravé druhy rybiček, které jsou ale buď agresivnější vůči ostatním obyvatelům akvária, a nebo zrovna té vaší chutná více běžné krmivo a řasy jí moc nezajímají. Pokud jste zkušenější akvaristé, můžete experimentovat s přidáváním CO2 pro podpoření lepšího růstu rostlin (např. z kvasnic), nebo zvýšit intenzitu osvětlení. Tyto metody jsou už ale náročnější na experimentování a vyhledání toho správného množství a dá se tím i problém s řasami zhoršit.
Abych to shrnul: snížit průtok filtru (třeba i naražením kusu molitanu na jeho výtok), nepřekrmovat rybičky, pravidelně, ale s rozumem čistit vodu, „nevrtat se“ ve dně a případně pořídit rychle rostoucí akvarijní rostliny. A snad už jen drobnost – na akvárium by nemělo dopadat přímé sluneční světlo, které (v případě domácího akvária) taktéž milují spíš řasy než rostliny.
Je to sice trochu delší, ale do budoucna je rozhodně užitečnější vědět nejen co udělat, ale také proč a jaké to má důsledky.
(20)
 + 20
 - 0

Vaše reakce

Jméno nebo přezdívka (3 až 30 znaků)
Vaše reakce (max. 1000 znaků)
Opište kontrolní kód (ochrana proti botům) Opište tento text do políčka níže
Pokud se vám nepovede napoprvé opsat kód správně, zkuste to znovu. Pokud je kód nečitelný aktualizujte tuto stránku (F5).
Je to v dnešní době bohužel nutné k odfiltrování reklamních botů. Ti by jinak časem tyto stránky zahltily reklamou (většinou na velmi nebezpečné stránky). Děkuji za pochopení.



Copyright: 2003-2012   Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv kopírování těchto stránek nebo jejich částí je bez písemného souhlasu autora zakázáno!
Design & Engine & contents by Ondřej Satora (AquaSat)
Optimalizováno pro Firefox a rozlišení 1024x768 a vyšší   Stránky byly testovány v Microsoft Internet Explorer 8, Firefox 10 a Opera 11.
Zásady ochrany osobních údajů

Stránka byla vygenerována 01.12.2024 v 21:12:43 za 0,008 (0,002) sekund.

  RSS