Vypnuta podpora JavaScriptu! Ve Vašem internetovém prohlížeči je vypnuta podpora JavaScriptu. Některé části tohoto webu potřebují pro svou funkci povolený (zapnutý) JavaScript a bez něj nebudou korektně fungovat.
 AquaSat > Postřehy > Řasy > Zelená vláknitá řasa a ruducha 
Hlavní strana
Akvárium
Technika
Rostliny
Ryby
Fotogalerie
 > Akvárium
 > Historie
 > Rostliny
 > Ryby
 > Staré akvárium
Videa
Deník
Postřehy
 > Akvárium
 > Hnojení
 > Rostliny
 > Rozmnožování
 > Ryby
 > Řasy
Kniha návštěv
 > Dotazy a odpovědi
Odkazy
 > Kontakt

Hledat na stránce
Vlastní vyhledávání

domény - webhosting - serverhosting

Festival Fantazie



Dnes je


Zelená vláknitá řasa a ruducha

Již několik let jsem s řasou problémy neměl až doposud, kdy se snad vlivem přihnojováni, nebo vlivem důkladnějšího čištění dna rozjely v nadpisu vyjmenované řasy. Zelená vláknitá by mi až tak nevadila, protože ta byla v malém množství v akváriu již předtím a žádné rostlině výrazně nevadila, ale ruducha (pokud se tak řasa v mém akváriu jmenuje) začala likvidovat nově zasazenou Vallisnerii, Cryptocorynu balansae, velký Anubias lanceolata a Cryptocorynu cordata. Nejvíce byla zasažena právě nově zasazená Vallisneria která byla hustě porostlá řasou a Anubias na kterém řasa dorůstala délky i několika centimetrů. V případě Vallisnerie mám ale podezření, že na ní řádila i černá štětičková řasa(viz fotky).
 
08.04.2008 - První expanze řas
Jak již bylo uvedeno v úvodu, v akváriu se mi poslední dobou rozjelo hned několik řas. Všechno zřejmě odstartovalo nedávné čištění dna při kterém se do vody zřejmě uvolnilo velké množství odpadních látek, které byly až doposud „zakonzervovány“ pod štěrkovým dnem. K vyčištění dna jsem se rozhodl z důvodu příliš vysokého obsahu dusičnanu ve vodě (hodnoty nad 40mg/l) který se nedal snížit ani častější výměnou vody a odsáváním přebytečného detritu a zbytků rostlin ze dna akvária. Při tomto čištění jsem udělal i menší úpravy reliéfu dna a přidal jsem do akvária pár litrů barevného štěrku. I přesto, že po této akci jsem vyměnil asi 1/3 vody v akváriu se odpadní látky ze spodní části dna dostaly napovrch a vydatně zásobovaly vodu dusičnany a jinými ve větším množství nevhodnými látkami. A když k tomu ještě připočítám započetí hnojení PMDD (ze kterého jsem odstranil složku dusičnanu draselného), bylo na problém zaděláno. Zpočátku jsem kromě PMDD začal přidávat do vody CO2 z kvasnic a pomocí testerů jsem kontroloval jak jeho množství, tak i množství dusičnanu. Protože začalo být v akváriu po nějaké době CO2 přebytek, tak jsem ho nakonec přestal přidávat. V průběhu prvních několika dnů se ani hladina dusičnanů nikterak nezvyšovala a držela se na slušnější úrovni než před čištěním. Jelikož jsem neměl testery na dusitany a fosforečnany, tak jsem tyto parametry vody nekontroloval, což byla zřejmě chyba, protože právě tyto látky a zejména jejich přebytek řasám vyhovuje. Když se řasy začaly nekontrolovatelně rozrůstat (v té době jsem již C02 nepřidával), vysadil jsem úplně hnojení a od té doby to šlo s akváriem skopce. Rostliny se sice držely a žádná z nich pod množstvím řasy nikterak výrazně neodumírala, ale byla to jen otázka času, než řasy úplně vyplení rostlinstvo v akváriu. Proto jsem zapátral na internetu po možných protiopatřeních.
23.05.2008 - Ústup ruduchy, bujení zelené ř

Po skoro měsíčním boji s řasou je konečně černá štětičková řasa a ruducha na ústupu. Sice se rozbujela zelená vláknitá, ale ta je pro akvárium dle mého názoru menším zlem. Nynější stav akvária přisuzuji tomu, že jsem (dle jednoho článku na internetu) zmírnil proudění vody v akváriu nasazením malého molitanového filtru na výpusť odstředivého čerpadla a déle pak opětovným zahájením aplikace kvasnicového C02. Voda v akváriu již tak dobře necirkuluje, což zamezilo dalšímu rozlézání ruduchy které se již nedostává tolik živin, protože přebytečné látky ve vodě spotřebovávají rostliny a zelená řasa(ta se nárokům na vodu podobá více rostlinám). Dále pomohlo mírné zintenzivnění výměny vody a odsávání detritu ze dna akvária. Ruducha tedy mizí, a na zelenou řasu, která u hladiny připomíná vysoký trávník, v dohledné době pořídím do akvára nějaké šneky.

Zelená vláknitá řasa
Zelená vláknitá řasa

Ruducha
Ruducha

a černá štětičková řasa
Pravděpodobně černá štětičková řasa

Poznámka: Ač to na fotografii není příliš patrné, ruducha má černou barvu a čím je blíže světlu (hladině) tím je světlejší přičemž u hladiny je téměř bílá. Přestože nabírala ruducha v mém akváriu všemožné barvy, vytažena z vody vždycky uschla do fialové barvy.

10.06.2008 - Jedna pryč, druhá zbývá
Tak již můžu říci (a snad to nezakřiknu), že ruduchy jsem se definitivně zbavil, a zelená řasa se už drží jen na listech Anubiasu, které jsou položeny na hladině. A zdá se, že i zelená řasa je na ústupu, protože na rostlinách u dna již nejí vidět skoro vůbec a výše k hladině ji úspěšně požírají řasožravé ryby a nově zakoupení šneci. Ruducha se až donedávna ještě jakž takž držela na Vallisnerii spirales, ale poté, co jsem ji kompletně vybral z akvária, otrhal jí porostlé listy a znovu zasadil, tak už i odtud zmizela.Počítám, že za pár týdnů se podaří obyvatelům akvária dostat z velké části pryč i zelnou řasu a já tak budu mít po cca 2 měsících akvárium zase bez řas.
23.08.2008 - Stále zelená...
Původní předpoklad, že se zelené řasy zbavím za pár týdnů, se bohužel nepotvrdil. Ostatní řasy jsou sice již nějaký ten měsíc pryč, ale zelená řasa se stále drží zuby nehty. Nejvíce jí trpí Anubias lanceolata a Vallisneria spiralis. Naopak skoro vůbec jí nejsou zasaženy Anubias barteri var. nana (pravděpodobně díky své velikostí a vzdálenosti od hladiny) a Vallisneria gigantea (která je snad proti řasám imunní). Dále se tato řasa vyskytuje na listech Hygrophily u vodní hladiny. Dále je na tom poněkud špatně Cryptocoryne balansae za což ale podle mne nemůže jen řasa. K mému údivu v posledních cca 14 dnech téměř úplně odešla Cryptocoryne cordata, které se listy jakoby změnili na chuchvalce "řasy". Zatím jsem ale nepřišel na to proč. Jen kvůli řasám to asi nebude, protože odešla až v posledních 14 dnech, zatím co řasy v akváriu řádí více jak 4 měsíce.

Externí odkazy k tématu:
Prozatím nebyly vloženy žádné externí odkazy


Komentáře k tématu
 
Jméno:    
Předmět: povolený počet znaků: 3-80
Text komentáře:
povolený počet znaků: 3-600
Přepište z obrázku následující text: (rozlišují se malá a velká písmena!)
Opište tento text do políčka níže



01:41 29.12.2012 - peto - stetice
zkus obycejny bublifuk.zadne cerpadla,jen bublifuk s obyc molitanem. nezmizi ihned,ale za mesic dva by se to mnelo rapidne zlepsit. stetickova rasa se v akvarkach rozjela az po nastupu vykonnych cerpadel... mne vzdycky zmizela z rostlin ktere jsem prehodil do vytiracky kde mam obyc maly bublifuk. ;-)
11:34 29.11.2012 - Havelka - Jak se zbavit štětičkové černé řasy.
Do akvária se mi před 10 léty dostala s kryptokorynou od kamaráda. Do té doby jsem (po 20 létech existence akvária)tuto řasu vůbec neznal. Postupně zničila všechny lepší rostliny, vydržely to jen mokřenky. Zkoušel jsem už vše. Svítit, nesvítit nebo méně, filtrovat, nefiltrovat,hnojit, často měnit vodu atd. Několikrát jsem ryby i rostliny přendal a akvárium desinfikoval savem. Nic nepomohlo. řasy jsou zřejmě v silikonu spojů. Poradíte mi někdo?


Copyright: 2003-2012   Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv kopírování těchto stránek nebo jejich částí je bez písemného souhlasu autora zakázáno!
Design & Engine & contents by Ondřej Satora (AquaSat)
Optimalizováno pro Firefox a rozlišení 1024x768 a vyšší   Stránky byly testovány v Microsoft Internet Explorer 8, Firefox 10 a Opera 11.
Zásady ochrany osobních údajů

Stránka byla vygenerována 01.12.2024 v 21:14:12 za 0,013 (0,002) sekund.

  RSS