Vypnuta podpora JavaScriptu! Ve Vašem internetovém prohlížeči je vypnuta podpora JavaScriptu. Některé části tohoto webu potřebují pro svou funkci povolený (zapnutý) JavaScript a bez něj nebudou korektně fungovat.
 AquaSat > Postřehy > Hnojení > PMDD 
Hlavní strana
Akvárium
Technika
Rostliny
Ryby
Fotogalerie
 > Akvárium
 > Historie
 > Rostliny
 > Ryby
 > Staré akvárium
Videa
Deník
Postřehy
 > Akvárium
 > Hnojení
 > Rostliny
 > Rozmnožování
 > Ryby
 > Řasy
Kniha návštěv
 > Dotazy a odpovědi
Odkazy
 > Kontakt

Hledat na stránce
Vlastní vyhledávání

domény - webhosting - serverhosting

Festival FantazieDnes je


PMDD

V dnešní době se hodně mluví o tomto hnojivu v nejrůznějších diskusích, debatách a na nejrůznějších internetových stránkách - zejména v kladném slova smyslu. Ptáte se, co to teda to PMDD vlastně je? Tak v první řadě je to hnojivo pro vodní rostliny, které se aplikuje do vody - jde tedy o tekuté hnojivo. Zadruhé, hnojivo si vymysleli sami akvaristé a skládá se z různých pevných komponent(čistých chemikálií), rozpuštěných ve vodě. Jeho další velkou výhodou je, že si jeho složení můžete podle potřeby (ale v určitých mezích) upravovat. Pokud tedy zjistíte, že některé součásti hnojiva je v akváriu mnoho nebo tak akorát, prostě ji v další dávce omezíte nebo ji vynecháte úplně. To je asi tak k základním informacím vše. Já jsem si toto hnojivo, respektive komponenty na jeho výrobu objednal na internetových stránkách pana Rosika - www.r.wz.cz.
 
10.09.2003 - PMDD doma
Dnes jsem si PMDD konečně přinesl z pošty domů. Doma jsem podle návodu namíchal jednu dávku a tu po důkladném protřepání umístil do lednice. Zítra zahájím hnojení - 5ml/100l to znamená že do svého 250L akvária budu dávkovat 12,5ml/denně.
16.09.2003 - 6. dávka hnojiva...
PMDD dávkuji už po 6 (pořád 12,5ml) a zatím žádná změna (alespoň jsem si jí nevšiml), podle návodu by se mělo hnojivo projevit přibližně za čtrnáct dní, tak jsem zvědav...
19.09.2003 - 9. dávka
V akváriu už zmizela devátá denní dávka hnojiva a možná se to začíná projevovat. Vallisneria se přestala rozpadat (doufám, že jí to vydrží), trochu se "rozbujel" Anubias barteri var nana a objevila se mi na kořenu nějaká zelená řasa (jestli tam byla už před začátkem hnojení ale bohužel netuším), ale jelikož zatím vypadá "dekorativně" a na žádné rostlině se nevyskytuje, nechám ji tam. Její foto naleznete ZDE.
23.09.2003 - Zvýšení dávky
Dnes jsem zvýšil dávku z původních 5ml/100l na 6ml/100l = maximální možná (doporučená) dávka hnojiva. Snad se to na rostlinách projeví. Doufám, že ne negativně...
25.09.2003 - Prvních 14 dnů hnojení...
Je to už čtrnáct dní, co jsem začal s přihnojováním (dle návodu by se mělo do této doby projevit na rostlinách) a na rostlinách se zatím projevuje pouze v kladném slova smyslu - dobře...
25.09.2003 - Prvních 400ml je pryč...
Tak, první dávku hnojiva má už akvárium úspěšně za sebou a zanechalo to na něm nijak obrovské, avšak přece jen dobré následky. Echinodorus osiris - začaly růst větší listy, Vallisnerie se už vůbec nerozpadají a vcelku rychle rostou, Egeria se začíná pomalu probouzet z tříměsíčního "spánku" a začal obrážet Echinodorus subalatus, kterého jsem ještě před nějakými třemi týdny chtěl nadobro zlikvidovat (měl pouze jeden list a to dost rozpadlý...). Za malé mínus by se snad dal považovat mírný nárůst zelené řasy (jejíž jméno neznám), ale ten je v celku zanedbatelný. Takže v prvním měsíci se projevily především klady hnojiva, snad to tak bude pokračovat i nadále... :-)))
16.10.2003 - Konečně...
Konečně se hnojení začíná výrazně projevovat. Echinodorus už má skutečně velké listy (z inormací z internetu a i z jiných zdrojů jsem věděl, že je to opravdu velký druh, ale nikdy mě nenapadlo, že by mohl v mém akváriu dorůst do takové velikosti!!!). Jinak Vallisneria(ta větší) začíná docela slušně houstnout, Malá se už rozrostla na takřka 1/3 plochy dna akvária, Echinodorus subalatus vesele roste(už je na 100% jasné, že o něj nepřijdu - alespoň zatím...). Tak to by byla pravá polovina akvária, která už vypadá velice dobře. Ale ta levá je na tom poněkud hůře - Egeria už se sice vzpamatovala a začíná dobře růst, ale Kryptokoryny moc nejedou - rostou jim jen velice pomalu listy(ještě k tomu neskutečně prťavé). Asi jsem je špatně zasadil; pár kořenů vyčnívá ze substrátu a jsou ještě porostlé řasou. Asi je v nejbližší době znovu zasadím - tentokrát pořádně. Jo a když už jsem zmínil tu řasu. Začíná se jí (k mé smůle) v akváriu dařit. Nejen že se začíná znovu rozlézat ta rezavá štětičková, které jsem se před asi dvěma měsíci takřka zbavil, objevila se mi tam i nová, zelená, která tvoří na listech, skle,... tmavě zelené tečky. Včera jsem do akvária dal znovu tablety proti řasám takže je snad zlikvidují. Ale co mi na tom nejvíce vadí je fakt, že mám v akvária čtyři Ancistrusy (z toho dva už docela velké) a jejich "práce" není vidět (měli by řasu požírat). Spíš to vypadá, že jim řasy moc nechutnají (a že se mi jich v akváriu vystřídalo vcelku dost...). No a to by bylo k dnešnímu příspěvku všechno.
17.09.2005 - PMDD konec hnojení (prozatím)
S PMDD prozatím končím, ne že by nefungovalo, ale zkrátka si myslím, že momentálně není akvárium zapotřebí hnojit (rybyčky bohatě postačí) a rostlinám toto "rybí hnojivo" stačí. Nebo alespoň zatím neprotestovaly :).
09.03.2008 - A zase jsem začal...
Tak jsem zase začal do akvária dávkovat toto hnojivo, konkrétně 8ml/250l a již v nyní se těším na výsledky. O úspěšnosti a nových poznatcích vás budu průběžně informovat.
08.04.2008 - Hnojení pozastaveno
Až doposud se přihnojování na akváriu projevovalo jen pozitivně, přesněji lepším růstem rostlin. Například Cryptocoryne balansea se "rozjela" natolik, že jí každý týden přibude nový list. Bohužel se ale v akváriu trochu rozbujela zelená řasa (která v akváriu byla v menší míře skoro vždy), ale hlavně se mi začala množit i ruducha (nebo aspoň řasa jí podobná). Částečně na tento stav má pravděpodobně vliv nedávné čištění dna kterým jsem poněkud naboural rovnováhu v akváriu. Tak snad zmizí tak rychle, jak rychle se objevila. Snížil jsem intenzitu osvětlení a vyměnil část vody, takže teď je to už na řasožravých rybkách a na akváriu samotném. Pokud se stav řasy v akváriu nezlepší, budu proti ní muset podniknout i další kroky…

Externí odkazy k tématu:
Prozatím nebyly vloženy žádné externí odkazy


Komentáře k tématu
 
Jméno:    
Předmět: povolený počet znaků: 3-80
Text komentáře:
povolený počet znaků: 3-600
Přepište z obrázku následující text: (rozlišují se malá a velká písmena!)
Opište tento text do políčka níže21:17 03.3.2014 - Jan - PMDD
já objednávám z <a href="http://www.vitaplant.cz">VitaPlant.cz</a> a jsem spokojený. Takže doporučuji.
19:14 06.5.2012 - horymír - PMDD
Já jsem teď objednával odtud: http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/pmdd-hnojivo tak jsem zvědavý
14:29 23.12.2009 - Milan - Hnojení
12,5 ml PMDD je podle mě příliš silná dávka a myslím že spíše ke škodě než užitku.
20:33 27.02.2008 - Milan - PMDD
Při větším počtu ryb v akváriu,postačí PMDD obden a též není pravda,že PMDD musí být skladováno v lednici - já ho mám v chladné místnosti v tmavé lahvi a funguje výborně už 2 roky.
22:53 27.02.2008 - AquaSat - RE: PMDD
Souhlasím s vámi, že pokud má někdo v akváriu velké množství ryb (nebo i menší velké množství ryb) stačí PMDD dávkovat i obden... Však z toho důvodu jsem ukončil přihnojování i já. Ona vlastně hlavní výhoda PMDD je ta, že si jej člověk může namíchat "na míru" svého akvária. Když je v něm něčeho mnoho nebo dostatek, tak se tato složka z PMDD prostě vyřadí. A co se týče skladování namíchaného PMDD, tak on až tak velký rozdíl mezi lednicí a chladnou místností není. Jde hlavně o to, aby to někdo neměl postavené na okně kde na to bude pražit slunce. Je to ostatně podobné jako s klasickými potravinami, kdy někdy stačí teploty pod 18 stupňů.


Copyright: 2003-2012   Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv kopírování těchto stránek nebo jejich částí je bez písemného souhlasu autora zakázáno!
Design & Engine & contents by Ondřej Satora (AquaSat)
Optimalizováno pro Firefox a rozlišení 1024x768 a vyšší   Stránky byly testovány v Microsoft Internet Explorer 8, Firefox 10 a Opera 11.
Zásady ochrany osobních údajů

Stránka byla vygenerována 21.07.2024 v 02:09:49 za 0,013 (0,003) sekund.

  RSS